Carpaccio z bakłażana to doskonała propozycja na smaczną i wyjątkowo zdrową przystawkę. Świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimo, a bogactwo smaków i kolorów dopieści zmysły nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Smacznego!
Bakłażan jest dość specyficznym warzywem, jego miąższ jest bardzo zwarty, nawet po obróbce termicznej. Doskonale sprawdza się w roli zamiennika mięsa. Pomimo tego, że jest stosunkowo mało kaloryczny, bardzo szybko można się nim nasycić.
Składniki na carpaccio z bakłażana z sosem jarmużowym i granatem:
- 1 bakłażan
- 4 łyżki zdrowego tłuszczu do podgrzewania
- 1 łyżka migdałów
- odrobina zdrowej soli
- 0,25 owocu granatu
- 0,5 małej cebulki
Składniki na sos jarmużowy:
- 0,5 awokado
- 1 garść posiekanego jarmużu
- 1 łyżka pestek słonecznika
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżki zdrowego oleju
- odrobina zdrowej soli do smaku
- kilka łyżek wody do rozrzedzenia sosu
Carpaccio z bakłażana – przygotowanie
Bakłażana umyj i pokrój na plasterki o grubości maksymalnie 5 mm. Skrop olejem do podgrzewania i posyp solą. Po kilku minutach delikatnie opiecz z obu stron na patelni gillowej.
Pestki słonecznika upraż na suchej patelni. Podgrzewaj je do czasu, gdy zaczną wydzielać przyjemny zapach i lekko się zarumienią.
Wszystkie składniki sosu: awokado, jarmuż, uprażony słonecznik, czosnek, sok z cytryny, olej, sól i woda zmiksuj w blenderze ręcznym do uzyskania gładkiej masy. Dolej tyle wody, aby sos dał się łatwo rozprowadzić po opieczonych bakłażanach.
Opieczone bakłażany ułóż na półmisku, polej sosem jarmużowym, posyp grubo posiekanymi migdałami, cebulką i pestkami granatu.
Podawaj na ciepło lub na zimno – smakuje rewelacyjnie!
Carpaccio z bakłażana z sosem jarmużowym powstało jak inspiracja jednego z przepisów z książki Marka Zaremby Leczenie dietą. Wygraj z candidą!
Bakłażan posiada znaczne ilości składników odżywczych, między innymi błonnika i jest niskokaloryczny. Stanowi źródło bioflawonoidów odbudowujących tętnice i zapobiegających udarowi mózgu oraz innym rodzajom krwotoków. Są pomocne w leczeniu miażdżycy, poprawiają przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i obniżają ciśnienie. Pomagają wątrobie w usuwaniu związków toksycznych z organizmu. Wspomagają usuwanie zastoju krwi poprzez rozpuszczenie zakrzepniętej krwi oraz nadmiernego rozrostu tkanek takich jak guzy i mięśniaki powstałe na skutek zastoju krwi.
Jaglany Detoks – bezpłatny eBook!
1. Właściwe nawyki – fundamenty zdrowia
2. Okresowe posty – pomagają czy szkodzą?
3. Jaglany Detoks – autostrada do zdrowia
4. 6 kluczowych zasad Jaglanego Detoksu
5. Czy Jaglany Detoks jest dla Ciebie?
6. Co mówią osiągnęły osoby, które przeszły detoks?
Bardzo dziękuję
Podobają mi się Wasze przepisy korzystam z nich tym bardziej że prawie wcale nie jem mięsa