W końcu udało się! Chciałam zrobić ciasto z makiem, ale żeby nie było z nim za dużo pracy, aby nie było tam glutenu i w ogóle aby było super zdrowe i do tego bardzo smaczne. Pierwszy raz spróbowałam na Boże Narodzenie, ale było nie jak ciasto, tylko bardziej jak zwarty i zdecydowanie za słodki pudding. Dało się zjeść, ale szału nie było. Ten upiekłam w piątek wieczorem przed Wielkanocą…
Nic już miałam nie robić, ale to ciasto chodziło mi już długo po głowie (piękny jest nasz język polski ;-). Święta są doskonałą okazją – jest wówczas więcej osób do testowania. A zatem upiekłam je w piątek wieczorem, a smakowaliśmy w sobotę i połowa ciasta zniknęła.
Ja naprawdę lubię taką konsystencję ciasta – podobna do browni z fasoli. Można spokojnie dać je dziecku, które nie jada słodyczy. Ciasto ma w sobie mnóstwo wapnia z maku i migdałów oraz magnez z gryki. I do tego błonnik. No świetne jest! To znaczy dla naszej rodziny jest świetne i Michała siostrze również bardzo zasmakowało.
I wcale nie jest tylko na święta!
Składniki na browni makowe bezglutenowe:
Ciasto:
- 1 szklanka kaszy gryczanej niepalonej (może być szklanka kaszy jaglanej)
- 2 szklanki maku
- 1 szklanka wody
- 1 szklanka soku z pomarańczy (mi wystarczyło 2,5 pomarańczy)
- 0,5 szklanki mleka, np. roślinnego
- 6 łyżek miodu
- 0,5 szklanki migdałów lub innych orzechów
- 0,5 szklanki rodzynek
- skórka z 2. pomarańczy
Spód:
- 1 szklanka daktyli
- 1 szklanka wody
- 1 szklanka płatków owsianych
Polewa:
- 8 łyżek tłuszczu kokosowego
- 2 łyżki ksylitolu
- po 4 łyżki kakao i karobu
Sposób przygotowania
Upewnij się, że w daktylach nie znajdziesz pestki i zalej je wrzątkiem, a po 10 minutach wymieszaj z płatkami owsianymi i niech czekają. Wyciśnij 1 szklankę soku z pomarańczy (zaraz wykorzystasz skórkę).
Kaszę wypłucz i daj do garnka. Mak, jeśli dasz radę, również przepłucz i daj do tego samego garnka. Wlej wodę, mleko i sok z pomarańczy. Gotuj 30 minut (od czasu do czasu zamieszaj). Po tym czasie dodaj miód i dokładnie zmiksuj. Ja używam tego blendera kielichowego, ale ręczny też może być.
W międzyczasie ugotuj skórkę z pomarańczy: Gdy wyciśniesz sok z pomarańczy oddziel skórkę pomarańczową od tej białej wewnętrznej. Pokrój ją na małą kostkę i ugotuj w 100 ml wody (15 minut).
Przygotuj spód:
daktyle zmiksuj z płatkami owsianymi i wyłóż tym blachę do pieczenia. Ja zawsze na blachę kładę najpierw papier do pieczenia.
Przygotuj ciasto:
Gdy ciasto będzie zmiksowane dodaj posiekane orzechy, całe rodzynki i skórkę z pomarańczy. Dokładnie wymieszaj i wyłóż na przygotowany spód.
Całość wstaw do piekarnia nagrzanego do 180 st. opcja dół i piecz 20 minut. Wyłącz piekarnik, odczekaj kolejne 10 minut (aby skorzystać z ciepła w piekarniku) i dopiero wyjmij ciasto. Gdy przestygnie wylej na nie polewę i wstaw do chłodnego miejsca. Ja wstawiłam je na noc do lodówki i zrobiła mi się na polewie rosa. Ale gdybym ciasto wystawiła po 2. godzinach, rosy by nie było.
A polewę zrób tak:
rozpuść tłuszcz kokosowy, dodaj ksylitol, kakao oraz karob i dokładnie wymieszaj (najwygodniej blenderem). Polewa będzie chrupiąca. Jeśli zaś nie chcesz aby chrupała, zmiel najpierw ksylitol na puder.
Gryka zawiera białko wartościowe pod względem dużej różnorodności aminokwasów, w tym egzogennych, których organizm sam nie potrafi wytworzyć. Jest źródłem witamin z grupy B, witaminy E, kwasu foliowego, minerałów: magnezu, żelaza, wapnia, fosforu, potasu, miedzi, lecytyny, krzemu, rutyny. Duża zawartość błonnika przeciwdziała zaparciom, oczyszcza jelita. Kasza gryczana dzięki swojemu składowi działa pozytywnie na pracę mózgu, pamięć, koncentrację, wzmacnia układ nerwowy, dobrze działa na sen, wspomaga serce, stan żył i tętnic. Jest dobra dla osób chorych na cukrzycę, nadciśnienie, niedokrwistość, choroby serca i układu naczyniowego, dla osób żyjących w stresie. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne. Zapobiega kruchości naczyń krwionośnych, obniża ryzyko wystąpienia nadciśnienia i chorób układu krążenia, odsuwa proces starzenia organizmu w czasie. Jest zasadotwórcza.
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.
Świetny przepis! Chcę jutro go wypróbować bo mam mase makowa w puszce i w zwiazku z tym pytanie- czy zmiksowac tę mase razem z kasza czy juz nie trzeba i wystarczy samą kasze a później polaczyc ?
Wówczas gotujesz tylko kaszę i miksujesz, a potem łączysz wszystko razem. No i tych bakalii raczej nie musisz dawać. Tylko wiesz, to wówczas nie jest już tak zdrowy makowiec 😉 i małemu dziecku bym nie podała.
Czyli jak rozumiem mak nie mielony?
Ja mak daję suchy nie mielony. Mielę go po ugotowaniu, razem z kaszą.
Witam,
co mogę użyć zamiast ksylitolu?
Na przykład miód, cukier nierafinowany.
Świetny przepis bez komplikacji a ciasto po 1 dniu w lodówce – rewelacja.
Szczerze polecam.
Też uważam, że na drugi dzień jest lepsze 🙂