Skąd pomysł na dodanie jabłek do makowca? Pani Teresa, mama naszego dobrego znajomego, robi tak od lat i podobno jest to najlepszy makowiec na świecie. Mój jest zrobiony inaczej, ale jabłka dodałam, ponieważ pomysł wydał mi się doskonały. I taki jest – przetestowałam na rodzinie, znajomych i sąsiadach – akurat impreza była 😉
Dlaczego kasza jaglana nie mąka jaglana? Bo jak kaszę wypłuczę, to wiem, że była wypłukana. A jak zdarzyło mi się kupić mąkę jaglaną, to po upieczeniu ciasta było ono po prostu gorzkie.
A dlaczego kaszy gryczanej (zmielonej na mąkę) i płatków nie gotuję? Ponieważ trzeba zagęścić ciasto, a do gotowania potrzebna byłaby dodatkowa woda.
Jeśli chcesz, aby makowiec był bezglutenowy, kup płatki owsiane bezglutenowe. One z natury są bezglutenowe, ale aby takie były, muszą być odpowiednio uprawiane. Zmiel je w młynku na mąkę.
Składniki na makowiec z jabłkami:
Ciasto:
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- 2 szklanki maku
- 1 szklanka wody
- 1 szklanka soku z pomarańczy (mi wystarczyły 3 pomarańcze)
- 0,5 szklanki mleka, np. roślinnego
- 4 średnie jabłka
- 6 łyżek miodu
- 1 szklanka mąki gryczanej (wystarczy, że zmielisz kaszę gryczaną niepaloną)
- 1 szklanka mąki owsianej (wystarczy, że zmielisz płatki owsiane)
- 1 szklanka migdałów lub innych orzechów
- 1 szklanka rodzynek
- skórka z 2 pomarańczy
Spód:
- 1 szklanka suszonych moreli (niesiarkowanych)
- 1 szklanka wrzątku
- 1 szklanka płatków owsianych
Polewa:
- 8 łyżek tłuszczu kokosowego
- 2 łyżki ksylitolu (albo cukru brązowego nierafinowanego)
- 4 łyżki kakao
- 5 łyżek karobu
Makowiec z jabłkami – sposób przygotowania
Upewnij się, że w morelach nie znajdziesz pestek i zalej je wrzątkiem, a po 10 minutach wymieszaj z płatkami owsianymi i niech czekają. Wyciśnij sok z pomarańczy do szklanki (zaraz wykorzystasz skórkę).
Kaszę jaglaną wypłucz i daj do garnka. Mak i 3 jabłka pokrojone na cząstki (nie obieraj) również daj do tego garnka. Wlej wodę, mleko i sok z pomarańczy. Gotuj 30 minut, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie wyłącz gaz, dodaj miód i dokładnie zmiksuj. Ja używam tego blendera kielichowego, ale ręczny też może być.
Masa będzie rzadka, dlatego dodaj szklankę mąki gryczanej i szklankę mąki owsianej. Dokładnie wymieszaj.
W międzyczasie ugotuj skórkę z 2. pomarańczy. Gdy wyciśniesz sok z pomarańczy oddziel skórkę pomarańczową od tej białej wewnętrznej. Pokrój ją na małą kostkę i ugotuj w 100 ml wody (15 minut).
Przygotuj spód:
Morele zmiksuj z płatkami owsianymi i wyłóż tym blachę do pieczenia, na której jest papier do pieczenia.
Przygotuj ciasto:
Gdy ciasto będzie zmiksowane i wymieszane z mąką dodaj do niego posiekane orzechy, całe rodzynki i skórkę z pomarańczy oraz 1. jabłko obrane i pokrojone w małą kostkę. Dokładnie wymieszaj i wyłóż na przygotowany spód.
Całość wstaw do piekarnia nagrzanego do 180 st. opcja dół i piecz 30 minut. Wyłącz piekarnik, odczekaj kolejne 10 minut (aby skorzystać z ciepła w piekarniku) i wyjmij ciasto. Gdy przestygnie wylej na nie polewę i wstaw do chłodnego miejsca.
Polewę zrób tak:
Rozpuść tłuszcz kokosowy, dodaj ksylitol, kakao oraz karob i dokładnie wymieszaj (najwygodniej blenderem ręcznym). Polewa będzie chrupiąca. Jeśli zaś nie chcesz aby chrupała, zmiel najpierw ksylitol na puder.
Smacznego!
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.
Jak duża blacha?
Co najwyżej 25×25 cm.
Dzień dobry, mam pytanie do chlebków bezglutenowych. Dwa pierwsze są chlebkami na zakwasie, ale w przepisie nie widzę zakwasu, czy to tak ma być?
Tak ma być, zakwas powstaje podczas wstępnej fermentacji (moczenie) ziarna.
Makowiec jest przepyszny, co najważniejsze w zdrowej wersji 🙂 dla tych co nie mogą glutenu. Robiłam bez spodu i też wychodzi pycha 🙂 dziękuję Wam bardzo za przepis 🙂
A coś zamiast pomarańczy, albo czy można pominąć?
Wówczas trzeba by dać więcej mleka lub sok jabłkowy.