Wydawać by się mogło, że przed nowalijkami mało jest ciekawostek do zjedzenia, a tymczasem takie buraki, sucha fasola, marchewka. Wszystko jest i czeka z jesieni na zjedzenie przed nowalijkami 🙂 Pasta buraczano-fasolowa to u nas ostatnio hit sezonu. Do tego kapusta pekińska, cykoria, sezam, kiełki i bezglutenowy podwieczorek gotowy.
Składniki na pastę kanapkową buraczano-fasolową:
- 1 szklanka suchej fasoli
- 1 czerwony burak
- 1 marchewka
- 1 łyżka świeżo zmielonego siemienia lnianego
- 1 łyżka soku z cytryny
- 3 łyżki oleju lnianego zimnotłoczonego
- 2 szczypty soli kamiennej
- pół łyżeczki curry
- szczypta kurkumy
- 2 szczypty zmielonej kozieradki
- szczypta zmielonej czarnuszki (lub pieprzu)
- 1 łyżka sosu sojowego (bez glutaminianu)
Fasolę ugotować i wystudzić. Buraka i marchewkę ugotować na parze. Wszystko zmiksować z pozostałymi składnikami i gotowe.
Smacznego!
Liść cykorii wspaniale podkreśla smak pasty. Można powiedzieć, że pasta i cykoria wzajemnie się smakowo uzupełniają. Po posypaniu sezamem wychodzi fantastyczna kompozycja 🙂
Albo na przykład na liściu kapusty pekińskiej – mniam. 🙂
Wygląda jak befsztyk 😉
Jest jednym z najbardziej wartościowych roślinnych źródeł białka i wapnia. Oprócz tego znajdziesz w niej potas, żelazo, magnez, cynk, kwas foliowy, fosfor, witaminy z grupy B. W przeciwieństwie do grochu nie zawiera sodu. Ma dobroczynne właściwości zasadotwórcze – odkwasza organizm – neutralizuje nadmierną zawartość kwasów, powstałych na skutek spożycia zbyt dużej ilości mięsa i żywności przetwarzanej. Znajdująca się w fasoli lecytyna poprawia pamięć i koncentrację.
Burak wzmacnia serce, uspokaja ducha, poprawia krążenie, oczyszcza krew, korzystnie wpływa na wątrobę, działa przeciwnowotworowo, pomaga w menstruacji. Jest bogaty w składniki mineralne takie jak krzem, wapń, potas, fosfor, żelazo, kwas foliowy, magnez, kobalt, a także witaminy A, C, B1. Regularne jego spożywanie wzmacnia układ krwionośny, ponieważ wysoka zawartość żelaza i kwasu foliowego sprzyja tworzeniu czerwonych krwinek i podnosi poziom hemoglobiny. Wzmacnia odporność i pomaga w rekonwalescencji po przebytych chorobach.
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.
Zostaw komentarz