Dlaczego nie odżywiamy się zdrowo?

Mamy coraz więcej zadań i mniej czasu, coraz trudniej jest nam zdecydować co jest zdrowe, a co nie. Do tego nie mamy pomysłów na zdrowe i szybkie w przygotowaniu dania, które posmakują całej rodzinie. To tylko kilka najczęściej wymienianych powodów dlaczego nie odżywiamy się zdrowo. Chcesz poznać pozostałe?


Na początku grudnia 2016 roku w ramach prac nad kursem zdrowego odżywiania przeprowadziliśmy wśród naszych czytelników ankietę składającą się z 4 prostych pytań. Jej celem było ustalenie co w zdrowym odżywianiu sprawia Wam najwięcej problemów.

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że należy odżywiać się zdrowo. Nawet więcej, zapytani wprost na jednym wdechu recytują: „jeść więcej świeżych warzyw i owoców, wystrzegać się tłuszczów trans, ograniczać lub wyeliminować czerwone mięso itd.”

Jednak te same osoby (oczywiście nie wszystkie) w codziennym życiu wiedzę tę sprowadzają do kategorii: „Ważne, ale może kiedyś…”. Dlaczego? Jakie tajemne moce powodują, że pomimo tego, iż zdajemy sobie sprawę z zależności pomiędzy tym co jemy, a tym jak się czujemy, nie słuchamy rozumu? Nie korzystamy z wiedzy, która różnymi kanałami zewsząd dociera?

Aby trochę „odczarować” ten fenomen przeprowadzaliśmy właśnie tę ankietę. Nie ukrywam, że uzyskane dzięki niej informacje były kluczowe w pracy nad zawartością kursu, nad którym obecnie z Tatianą pracujemy. Dlaczego kluczowe?

Bo nie sztuką jest zachęcić kogoś do rozpoczęcia jakiegoś procesu. Na przykład zdrowego odżywiania… , choć to też czasem bywa karkołomne. Sztuką jest tego kogoś przez ten proces przeprowadzić. Sprawić, aby znalazł w sobie motywację do wdrażania zmian, aby chciał to robić nie dzień, nie tydzień, ale przynajmniej przez miesiąc.

Dlaczego akurat miesiąc? Jak pokazują badania przedstawiane przez Charlesa Duhigg’a w książce „Siła nawyku” dla większości czynności 1 miesiąc wystarczy, aby ich regularne powtarzanie zamieniło się w nawyk. A nawyk to „autopilot”, dzięki któremu w późniejszym okresie pozyskane zachowania będziemy wykonywać automatycznie, zdobędziemy nowe nawyki żywieniowe.

8_powodow_jemy_niezdrowo

Ankieta naszych czytelników

Ankieta została skonstruowana w formie pytań otwartych, pod którymi czytelnicy mogli wpisywać odpowiedzi. Niektóre z nich były bardzo krótkie – kilka wyrazów, inne składały się z kilku rozbudowanych zdań. Po zakończeniu ankiety wszystkie odpowiedzi przeanalizowałem i pogrupowałem wokół najczęściej pojawiających się zagadnień.

Poniżej znajdziesz wyniki, które otrzymałem. Dla każdego pytania wyodrębniłem najczęściej pojawiające się odpowiedzi (zaznaczone na pomarańczowo). Punktem odcięcia jest agregacja procentowa odpowiedzi do sumy 80%. Pozostałe 20% powodów, dla których nie odżywiamy się zdrowo traktuję jako mało istotne, nie mające znaczącego wpływu na nasze zachowania. Dzięki temu możemy skupić się na tych najbardziej istotnych tematach.

czas

wyzwanie

rezultad

obawy

Dlaczego nie odżywiamy się zdrowo?

Przede wszystkim dlatego, że większość z nas ma podobne wyzwania związane z wdrażaniem zdrowego odżywiania. Można je podsumować następującymi pytaniami:

  • Jak sprawnie i tanio robić zakupy?
  • Jak uprościć czasochłonne mycie, krojenie i obieranie warzyw?
  • Jak nauczyć się przygotowywać proste, zdrowe (i tanie) posiłki?
  • Jak wygospodarować / skrócić czas na przygotowanie posiłków?
  • Jak łączyć potrawy, komponować oraz bilansować posiłki?
  • Jak przekonać najbliższych do zmiany diety?
  • Gdzie szukać motywacji do takiej zmiany?
  • Skąd wziąć czas na nauczenie się tego wszystkiego?

Czy sytuacja opisywana przez powyższe pytania w jakiś sposób dotyczy również Ciebie? Myślę, że każdy z nas w pewnym momencie życia nie raz zadawał sobie takie lub podobne pytania – łącznie ze mną.

Pamiętam jak kilka lat temu trochę zmuszeni przez sytuację (alergia dziecka), trochę z wyboru (chęć schudnięcia) zadawałem sobie takie lub bardzo podobne pytania. W dzisiejszych czasach, gdy dostęp do wyszukiwarki mamy na każdym smartfonie wydaje się, że odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki. Problem w tym, że tych odpowiedzi jest za dużo, często sprzecznych – niestety. Dlatego my te odpowiedzi postanowiliśmy wypracować sami. Zaczynając od edukacji, potem eksperymentując i sprawdzając co działa, a co nie.

Wszystkie nasze doświadczenia opisujemy na tym blogu. Możesz posłuchać historii mojego odchudzania, kiedy to w ciągu 6-ciu miesięcy schudłem 20 kg. W innym nagraniu opowiadamy z Tatianą jak wdrażaliśmy zdrowe odżywianie w naszej rodzinie. To wszystko naprawdę można zrobić, jednak wymaga to czasu i konsekwencji w zdobywaniu wiedzy i eksperymentowaniu, do czego szczerze zachęcam, bo naprawdę warto.

Dlaczego warto? Choćby dlatego, że nie pamiętam, kiedy ostatnio byłem w aptece, no chyba, że po zakup witaminy D3, którą na naszych szerokościach geograficznych zimą trzeba suplementować. Do tego stabilizacja wagi, przez większość życia byłem otyły, od czasu zmiany nawyków żywieniowych najadam się do syta ciągle utrzymując właściwą wagę.

Nasz eBook dzięki któremu zdrowo odmienisz swoją kuchnię!

Jak zacząć zdrowe odżywianie?

Oczywiście taka zmiana nie dzieje się z dnia na dzień. To jest proces, w którym nawet ja, nawet moja rodzina ciągle jesteśmy. Nam to zajęło kilka lat, jednak Ty możesz to wprowadzić szybciej. W jaki sposób?

Specjalnie z myślą o takich osobach przygotowujemy 4-tygodniowy program, kurs internetowy w którym dzielimy się naszym doświadczeniem, naszymi najlepiej działającymi sposobami i „sztuczkami” we wdrażaniu zdrowego odżywiania. Oczywiście większość wiedzy, która będzie w kursie możesz znaleźć na naszym blogu i to jest doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą powoli w swoim tempie zmieniać swoje nawyki żywieniowe.

Jednak, jeżeli potrzebujesz czegoś szybszego, miejsca, gdzie w prostej formie, krok po kroku będziesz  „za rękę” wprowadzany w zdrowe odżywianie, to ten kurs może być czymś dla Ciebie.

Jeżeli tak, to KLIKNIJ TU, aby zostawić swój e-mail. Dostaniesz od nas informację, gdy kurs będzie dostępny.

Zachęcam i zapraszam.

Źródła informacji

Pobierz bezpłatnego eBooka!


 

1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.