Jak zjeść rybę, aby nie zawsze była z ziemniakami, a jednak można się było najeść? Taki pomysł przyszedł mi do głowy stojąc przed zamrażarką z rybami. Przypomniało mi się wówczas, że bratowa robi pyszną rybę w brokułach. Tylko jakoś inaczej. Ale pomysł z brokułem podchwyciłam.
Składniki na dorsza w brokułach z nerkowcami:
- dorsza ile chcesz (ja użyłam polędwicy z dorsza)
- 1 brokuł około 500 g
- 0,5 łyżeczki dobrej soli
- sól do oprószenia ryby
- 2 łyżki nerkowców
- 1 jajko
- mąka do panierki (ja użyłam grochowej)
- 1 ząbek czosnku
Dorsza umyj, osusz i posól po 2 szczypty na każdą ze stron i włóż do rozkłóconego widelcem i dodatkowo posolonego 2 szczyptami soli jajka. Orzechy zmiel lub drobno posiekaj.
Do rondla daj wodę, brokuła i sól. Gotuj od zagotowania około 10 minut. Następnie dodaj zmielone orzechy, przeciśnięty przez praskę czosnek i całość rozdrobnij tłuczkiem do ziemniaków tak, aby powstała papka, ale nie miksuj.
Rybę opanieruj i usmaż. Po usmażeniu dorsza wyłóż brokuł na talerz, dorsza na brokuł i dodaj ulubioną sałatę.
Smacznego 🙂
Bo zawierają wiele minerałów, witamin i fitoskładników, można je jeść na surowo lub ugotowane, najlepiej na parze. Jak wszystkie warzywa krzyżowe w swoim składzie zawierają siarkę, która po ich posiekaniu zamienia się w izotiocyjaniny (ITC) – związki o bardzo silnym (udowodnionym) działaniu przeciwnowotworowym. Do tej pory zidentyfikowano ponad 120 ITC, wszystkie one działając wspólnie osłabiają komórki nowotworowe. Dodatkowo powstrzymują angiogenezę – proces, poprzez który nowotwór pobudza rozrost naczyń krwionośnych zapewniających jego odżywienie, przez co uniemożliwiają jego dalszy rozrost. Jakby tego było mało sulforafan (fitoskładnik z warzyw krzyżowych) aktywuje enzymy, które chronią komórkę przed jakimkolwiek następstwami uszkodzeń DNA, które już powstały.
UWAGA: Bezpłatny eBook!
„6 kroków do zdrowego odżywiania”
Bezpłatny eBook, a w nim:
Zostaw komentarz