Kasza jaglana z winogronami i orzechami włoskimi

Kasza jaglana bardzo często pojawia się w moich planach żywieniowych. Jest lekkostrawna, dzięki orzechom bardzo długo czuć po niej sytość, a dodatek owoców sprawia, że jest lekko słodka.

Składniki na kaszę jaglaną z winogronami i orzechami włoskimi dla 1. osoby:

  • kasza jaglana 4 łyżki
  • winogrona 1 garść około 70 g
  • orzechy włoskie 4 sztuki
  • mleko ryżowe 100 ml

Kaszę dokładnie opłucz na sicie i gotuj 15 minut od zagotowania. Wody powinno być 2 razy więcej niż kaszy.

Owoce poprzekrawaj na pół i dodaj na talerzu do ugotowanej kaszy, posyp orzechami włoskimi. Polej mlekiem i gotowe.

Nasz eBook z 3 dniowym jadłospis oparty na jaglance!

Dlaczego warto spożywać kaszę jaglaną?

Kasza jaglana jest jednym z niewielu zbóż nie zawierającym fityny, dzięki temu nie zakwasza organizmu. Dodatkowo ma właściwości zasadotwórcze, co oznacza, że wspomaga trawienie i wyrównuje nadmiar kwasu. Ogrzewa organizm, szczególnie jeśli ją podprażysz. Wzmacnia układ odpornościowy i ze względu na zawartość krzemu regeneruje błony śluzowe, dobrze wpływa na stan kości, wygląd włosów oraz paznokci. W kuracjach leczniczych stosuje się ją w chorobach trzustki, śledziony i przy anemii. Kasza jaglana wzmacnia organy kobiece i poprawia funkcjonowanie żeńskich gruczołów płciowych. W kaszy jaglanej znajdziesz białko, witaminy B1, B2, B6, kwas foliowy, fosfor, potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, krzem. Nie zawiera glutenu.

Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?
 
Orzechy włoskie są bogatym źródłem kwasów wielonienasyconych, błonnika, witamin i minerałów. Zawierają dużo antyoksydantów (przeciwutleniaczy) spowalniających procesy starzenia się komórek. Regularne ich chrupanie obniża ryzyko chorób serca. Orzechy włoskie są często nazywane „pożywieniem dla mózgu” – poprawiają sprawność umysłową, pamięć i koncentrację. Przy czym po wyłuskaniu nie można ich długo przechowywać, aby tłuszcz w nich zawarty nie zdążył zjełczeć.

Pobierz bezpłatnego eBooka!


 

1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.