Nie wiem jak Ty, ale część osób słysząc termin dieta paleo wyobraża sobie półnagiego jaskiniowca biegającego z maczetą po lesie. To bardzo stereotypowe skojarzenie być może korzenie swoje bierze w genezie diety. W tym, że jest ona wzorowana na odległych czasach, gdy jeszcze żyli ludzie pierwotni.
Na przestrzeni tysięcy lat świat się zmienił. Zmieniły się też zwyczaje osób nieutożsamiających się ze stylem życia paleo. Jednak korzenie i fundamenty diety paleo ciągle są takie same, takie jakie były wtedy, gdy po ziemi chodzili ludzie pierwotni.
Co skrywa w sobie dieta paleo? Co każdy z nas, niezależnie od tego jaką dietę preferuje może z tego bagażu doświadczeń zaadoptować do swojego życia? Tak, aby czerpać z niego radość i przez długie lata cieszyć się zdrowiem i witalnością.
O założeniach diety paleo rozmawiam z Grzegorzem Janoszka, twórcą bloga Paleo Smak.
Z tego odcinka podcastu dowiesz się:
- Dlaczego zboża mogą szkodzić
- Czym jest dieta i styl życia paleo
- Jak naturalnie pozbyć się krótkowzroczności
- Czy są jakieś przeciwskazania do diety paleo
- Jakich błędów na paleo się wystrzegać
- Rola okresowych postów i głodówek
- Jak zdobyć mięso dobrej jakości
- Jakie wyzwania wiążą się z dietą paleo
Podcast: Play in new window | Download (Duration: 1:04:05 — 58.9MB)
Śledź nas: Apple Podcasts | RSS | More
Dieta paleo – transkrypt
>Kliknij tutaj, aby pobrać transkrypt tego odcinka podcastu
Jak możesz słuchać podcastu?
- na blogu – wszystkie podcasty z naszego bloga,
- na dowolnym odtwarzaczu mp3, pliki możesz pobrać z bloga i przegrać je na swój odtwarzacz,
- filmiki instruktażowe – jak najwygodniej słuchać na swoim telefonie – to banalnie proste! 🙂
Zdecydowanie polecam ostatni sposób – słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Ja tak robię już od kilku lat i jestem z tego sposobu bardzo zadowolony. Swoje ulubione podcasty mam zawsze z sobą i słucham w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Polecam!
Oceń mój podcast – dieta paleo
Jeżeli chcesz mi jakoś podziękować, to najlepsze dla mnie będzie pozostawienie przez Ciebie opinii w iTunes. Dzięki temu mój podcast będzie lepiej widoczny i łatwiej będę mógł docierać do nowych słuchaczy. Możesz to zrobić klikając na linka poniżej.
-> Oceń podcast “Więcej Niż Zdrowe Odżywianie” na iTunes
Notatki do tego odcinka podcastu:
- Blog Grzegorza Janoszka: Paleo Smak
- Książka Życie bez pieczywa, Christian B. Allan, Wolfgang Lutz
- Kurs Jaglany Detoks w 2 tygodnie
- Spisana treść tego podcastu, kliknij tutaj.
Możesz być na bieżąco z tym, co się dzieje na blogu – zapisz się na newsletter – okienko poniżej. Raz w tygodniu otrzymasz maila z linkami do nowych artykułów bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową 🙂
Świetny wywiad,dziękuję! Jak to się dzieję, że Ty masz zawsze interesujących gości? 😉
Pozdrawiam najserdeczniej,
Ewa
Dziękuję Ewa, cieszę się, że Ci się podobało, gości dobieram w bardzo “egoistyczny sposób”. Próbuje przede wszystkim odpowiedzieć na pytania, które powstają w mojej głowie – super, że przy okazji inni też coś z tego wynoszą 🙂
Michale – świetny podcast! Byłem do niego sceptycznie nastawiony, ponieważ wokół diety paleo narosło mnóstwo mitów i stała się ona wehikułem marketingowym. Do tego sam jestem weganinem (z powodów zdrowotnych) :-).
Nurtuje mnie natomiast jedno pytanie: dlaczego Twoim zdaniem są tak ogromne rozbieżności między podejściem paleo (reprezentowanym tutaj przez Grzegorza) a sugestiami żywieniowymi doktorów bazujących na diecie wegańskiej – np. dr Neala Barnarda albo Dr Michaela Gregera.
Każdy z tych obozów zupełnie inaczej odnosi się do produktów zwierzęcych.
Pozdrawiam,
Maciek
Dzięki Maciek 🙂 Powiem szczerze – nie wiem. Mam wrażenie, że trochę jest tak, iż chcąc udowodnić jakąś tezę bardzo często można znaleźć argumenty, które ją potwierdzają. Jeżeli do tego dołożymy wpływ różnych grup interesów (produkcja i przetwórstwo roślin / hodowcy zwierząt, itd.), które często mają udział w finansowaniu badań, którymi potem te tezy są argumentowane to mamy jakąś namiastkę rzeczywistości w której żyjemy. Piszę namiastkę, bo zapewne jest jeszcze wiele rzeczy, które nie wychodzą na światło dzienne…
Dla mnie najwiarygodniejszym źródłem wiedzy jest obserwacja rzeczywistości (nie obietnicy w książkach), która nas otacza. Dobrym do tego miejscem są niebieskie strefy, obszary w których różne nacje żyją w zdrowiu ponadprzeciętnie długo. W tych strefach jada się niewiele mięsa, jeżeli już to jest ono najwyższej jakości (własna hodowla), więcej pisałem o tym tutaj. Pozdrawiam serdecznie, M