Taki pieczony smakołyk jest dla mnie lepszy od ciasta. No sama słodycz. Można też wszystkie składniki po prostu dusić w garnku, będzie szybciej, ale dzisiejsza forma jest dobra dla odmiany. Dzieci lubią taką odmianę. Dzieci. Wszyscy lubimy! Taki obiad wygląda o wiele ciekawiej.
Składniki na pieczarki faszerowane szpinakiem dla 4 osób:
- 0,5 kg bardzo dużych pieczarek
- paczka (u nas dwie) szpinaku świeżego
- 3-4 łyżki jakichkolwiek orzechów
- 0,5 łyżeczki dobrej soli
- 2 szczypty pieprzu
- 1-2 ząbki czosnku
- 1 łyżka oliwy z oliwek lub masła klarowanego
- kilka plastrów sera koziego twardego
Pieczarki umyj i nieco wytnij środki. Szczególnie nóżki odetnij. Nie wkładaj w to zbyt dużo pracy, tak tylko aby zrobić trochę miejsca dla farszu. Nóżki następnie pokrój i daj do garnka z rozgrzanym tłuszczem – niech się poduszą na małym ogniu 10 minut – dodasz do farszu (szkoda wyrzucać). w tym czasie włącz piekarnik na 160 st., a przygotowane pieczarki ułóż na blasze.
Po 10 minutach daj do garnka z nóżkami od pieczarek umyty szpinak i zagotuj. Jak trzeba daj 3 łyżki wody, aby tylko się nie przypalił (szpinak ma zmięknąć). Na koniec dodaj posiekane nożem orzechy, przyprawy i czosnek. Wymieszaj i nałóż na pieczarki. Posyp startym serem lub plasterkami. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz 15 minut.
Najlepsze z sałatą.
Pieczarki oprócz wielu witamin i minerałów zawierają lektyny wiążące przeciwciała – przyłączają się one do zainfekowanych komórek ułatwiając limfocytom ich neutralizację. Dlatego są ważne w profilaktyce przeciwnowotworowej. Ponadto zawierają składniki mineralne (żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, wapń), witaminy z grup A, B, D, E, kwas foliowy i błonnik. Szpinak zawiera dużo składników odżywczych, m.in. żelazo, które uczestniczy w procesie tworzenia się czerwonych ciałek krwi w szpiku kostnym. Te zaś transportują głównie tlen, który zabierają z płuc i przenoszą do narządów ciała, ale także dwutlenek węgla, który transportowany jest z komórek do płuc, skąd jest wydalany. Żelazo buduje skórę, włosy i paznokcie. Ma również wpływ na układ odpornościowy. Najlepiej się wchłania w towarzystwie witaminy C. W szpinaku znajdziesz również wapń, fosfor, magnez, witaminy B1, B2, PP, C.
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.
Zostaw komentarz