Przepis na pudding z kaszy jaglanej z dynią i jabłkiem jest drugą propozycją z bardzo ciekawej książki Jaglany detoks Marka Zaremby, którą otrzymaliśmy podczas, gdy Michał nagrywał z autorem podcast o wspaniałych właściwościach kaszy jaglanej. Gorąco polecam przesłuchanie 🙂
Pudding to właściwie budyń, ale nie do końca, ponieważ dużo jest w nim owoców. Choć dynia nie jest owocem, to jednak w zależności od tego jak się ją przygotuje, bardziej przypomina warzywo lub owoc 🙂
Składniki na pudding z kaszy jaglanej z dynią i jabłkiem dla 5 osób:
- 1 szklanka pokrojonej w kostkę dyni
- 1 duże jabłko
- 0,5 szklanki suchej kaszy jaglanej
- 1 szklanka mleka roślinnego
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżka miodu lub syropu klonowego
- 1 granat
- łyżeczka sezamu
Kaszę wypłukać, podprażyć w suchym garnku i ugotować w 1 szklance wody. Podprażona kasza ma właściwości ogrzewające, dlatego nie każdy musi ją prażyć.
Dynię gotować 15 minut, dodać pokrojone jabłko ze skórką i gotować jeszcze 5 minut (w przepisie Marka jabłka się nie gotuje lecz dodaje pokrojone w kostkę na pudding). Z tej ilości wyszła mi czubata szklanka musu dyniowo-jabłkowego.
Do blendera dać mus, kaszę, cynamon, miód, mleko i zmiksować na gładką masę. Jeśli dodasz więcej mleka, wyjdzie z tego pyszny koktajl. Jeśli za bardzo czujesz dynię i Ci to nie odpowiada, dodaj jeszcze łyżeczkę cynamonu 🙂
Przelać do pucharków, posypać ziarenkami granatu, ozdobić sezamem i gotowe. Można jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Smacznego!
Kasza jaglana nie zawiera fityn, dzięki temu nie zakwasza organizmu. Dodatkowo ma właściwości lekko zasadotwórcze, wspomaga trawienie i wyrównuje nadmiar kwasu. Nie zawiera glutenu. Jest wyjątkowo lekkostrawna. Dzięki sporej zawartości węglowodanów złożonych powoli uwalnia energię, czyli syci na długo. Wzmacnia układ odpornościowy i ze względu na zawartość krzemu regeneruje błony śluzowe (dzięki czemu wspomaga leczenie kataru), dobrze wpływa na stawy, wygląd włosów oraz paznokci. Krzem wspomaga przemianę materii i ułatwia odchudzanie. W kuracjach leczniczych kaszę stosuje się jako kleik w chorobach żołądka, wątroby, trzustki, śledziony i przy anemii. Kasza jaglana wzmacnia organy kobiece i poprawia funkcjonowanie żeńskich gruczołów płciowych. Znajdziesz w niej łatwo przyswajalne białko, witaminy B1, B2, B6, kwas foliowy, fosfor, potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, krzem. Przy kuracjach oczyszczających pomaga usuwać toksyny, metale ciężkie, zalegające pozostałości po lekach, w tym antybiotykach i inne złogi.
Dynia jest niskokalorycznym, bogatym źródłem mikroelementów (minerały, witaminy – głównie z grupy A), przez co jest ważnym elementem zdrowego odżywiania. Zawiera między innymi beta-karoten (poprawia wzrok), odkwaszające minerały: wapń, potas, magnez. Ponadto dostarcza dużo nierozpuszczalnego błonnika, który dba o perystaltykę jelit i utrudnia przyswajanie tłuszczów z posiłków.
Jaglany Detoks – bezpłatny eBook!
1. Właściwe nawyki – fundamenty zdrowia
2. Okresowe posty – pomagają czy szkodzą?
3. Jaglany Detoks – autostrada do zdrowia
4. 6 kluczowych zasad Jaglanego Detoksu
5. Czy Jaglany Detoks jest dla Ciebie?
6. Co mówią osiągnęły osoby, które przeszły detoks?
a dynię i jabło gotować w jakiej ilości wody?
Teraz to ja robię to tak, że gotuję kaszę razem z dynią w 1 szklance wody przez 15 minut. Po czym dodaję jabłko i gotuję jeszcze 3-5 minut.