Zdrowe przekąski – jak sprawić niespodziankę dzieciom?

Jak sprawić niespodziankę dzieciom? Zaskoczyć i zrobić wrażenie na nastolatkach to nie lada wyzwanie.

A wystarczy kupić kolorowe papierowe torebki, orzechy i inne bakalie. Jeszcze tylko poświęcić jedyną godzinę na łuskanie orzechów i pakowanie 😉 i niespodzianka gotowa. Dzieci takie paczuszki zabierają do szkoły. Daje im to energię i słodko łechta podniebienie.

Z resztą nie tylko nastolatki przygarniają te torebki. Gdy jadę na zakupy z maluchem zabieram taką z sobą na wypadek nagłego spotkania z głodem 😉

Trochę się śmieję z tej “tylko godziny” – faktycznie łuskanie orzechów zabiera najwięcej czasu 🙂 Ale warto. Samemu też się czasem przygarnie taką torebeczkę.

Ja wykorzystałam:

  • orzechy laskowe
  • orzechy nerkowca
  • orzechy brazylijskie
  • kilka orzechów włoskich
  • rodzynki
  • żurawinę
  • daktyle
  • słonecznik
  • pestki dyni
  • orzeszki ziemne

Orzechy wyłuskałam, wszystko podzieliłam po równo, wsypałam do torebek i zdrowa, domowa mieszanka studencka gotowa.

Tadaaaam! A jakie zdziwienie wśród koleżanek i kolegów! Dasz posmakować? 😉

Zdrowe przekąski - jak sprawić niespodziankę dzieciom?
Zdrowe przekąski – jak sprawić niespodziankę dzieciom?

Zdrowe przekąski - jak sprawić niespodziankę dzieciom?
Zdrowe przekąski – jak sprawić niespodziankę dzieciom?

Dlaczego warto jeść bakalie?

Suszenie owoców to jedna z najstarszych i najlepszych metod konserwacji żywności. Owoce są szczególnie podatne na suszenie, zachowują prawie wszystkie minerały i większość witamin, a odparowanie wody dodatkowo koncentruje zawarty w nich cukier tworząc z nich naturalny i zdrowy słodyczIch naturalny cukier to głównie fruktoza, która dzięki zawartym w suszonych owocach minerałom i witaminom ma zapewnione właściwe, zdrowe strawienie i przyswojenie. A dzięki błonnikowi powolne uwalnianie energii.

I dla przykładu daktyle to owoce bogate w cukry proste, które są źródłem energii niezbędnej do wykonywania aktywności fizycznej. Zawierają glikogen, kwas foliowy, witaminy C, A, B3, E, K, wapń, magnez, potas, żelazo, cynk. Zapobiegają miażdżycy, pomagają w walce z zaparciami, łagodzą objawy menopauzy. Działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, a dzięki potasowi pozwalają utrzymywać prawidłowe ciśnienie krwi. Niestety akurat one mają dość wysoki IG, dlatego nie są polecane osobom z cukrzycą 2.

Nasiona i orzechy są wyjątkowo wartościowym źródłem pokarmu. Zawierają zdrowe tłuszcze, białko, minerały, enzymy, witaminy i fitoskładniki. Orzechy i nasiona w szczególny sposób wzmacniają układ odpornościowy człowieka.

Orzechy włoskie są bogatym źródłem kwasów wielonienasyconych, błonnika, witamin i minerałów. Zawierają dużo antyoksydantów (przeciwutleniaczy) spowalniających procesy starzenia się komórek. Regularne ich chrupanie obniża ryzyko chorób serca. Orzechy włoskie są często nazywane „pożywieniem dla mózgu” – poprawiają sprawność umysłową, pamięć i koncentrację. Przy czym po wyłuskaniu nie można ich długo przechowywać, więc najlepiej aby znalazły się tylko w pierwszych paczkach.

Na przykład w orzeszkach ziemnych znajdziesz: białko, błonnik, tiaminę, ryboflawinę, witaminy B3 (niacyna), B6, E, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód, cynk. Dzięki swojemu składowi orzeszki wspomagają obniżanie złego cholesterolu. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) pomagają zapobiegać chorobom serca związanym z miażdżycą, takim jak choroba wieńcowa, zawał serca czy udar mózgu. Pomagają utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Koją nerwy, działają dobroczynnie na skórę i paznokcie. 

 

Źródła informacji

UWAGA: Pobierz przepisy!

“3 wyjątkowe chleby bezglutenowe



Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:

1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na
zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na
zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z
siemieniem lnianym i amarantusem.

 

Streszczenie
recipe image
Nazwa przepisu
Zdrowe przekąski - jak sprawić niespodziankę dzieciom?
Opublikowany w
Czas przygotowania
Czas gotowania