Bezglutenowy sos z brokułem

Ostatnio udało mi się napisać przepis na pyszne bezglutenowe kluski i, co prawda można je zjeść tak, jak lubi się najbardziej, ale ja nie omieszkałam wymyślić bezglutenowego sosu z bardzo zdrowym brokułem. Bo zielone musi być i już 😉 Sos doskonale komponuje się z jakimkolwiek makaronem, ale z kluskami najlepiej 😉

Składniki na bezglutenowy sos z brokułem dla 2 osób:

  • 0,5 brokuła
  • 1 szklanka mleka roślinnego (np. ryżowego)
  • 1 szklanka wody
  • 2 łyżki mąki ryżowej
  • 2 łyżki suszonych pomidorów w płatkach, albo 2 suszone pomidory pokrojone w kosteczkę
  • 0,5 łyżeczki zdrowej soli
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek ekstra vergine lub masła klarowanego

Zacznij od ugotowania kaszy jaglanej do klusek, prosty przepis znajdziesz TUTAJ. Jeżeli nie chcesz robić klusek, świetny do tej potrawy będzie makaron ryżowy. Zatem podczas, gdy gotuje się sos, ugotuj makaron wg przepisu na opakowaniu.

Gdy kasza stygnie do kolejnego garnka daj mlekowodęsóloliwę, suszone pomidory i mąkę ryżową. Zagotuj od czasu do czasu mieszając. Gotuj 2 minuty, a następnie dodaj brokuła. Gotuj od zagotowania około 5 minut od czasu do czasu mieszając, aby się nie przypaliło. Wyłącz gaz i poczekaj jeszcze około 5 minut, aby smaki się zharmonizowały.

Na talerz wyłóż kluski lub makaron, polej sosem i gotowe.

Bezglutenowy sos z brokułem
Bezglutenowy sos z brokułem

Dlaczego warto jeść brokuły?

Bo zawierają wiele minerałów, witamin i fitoskładników, można je jeść na surowo lub ugotowane, najlepiej na parze. Jak wszystkie warzywa krzyżowe w swoim składzie zawierają siarkę, która po ich posiekaniu zamienia się w izotiocyjaniny (ITC) – związki o bardzo silnym (udowodnionym) działaniu przeciwnowotworowym.

Do tej pory zidentyfikowano ponad 120 ITC, wszystkie one działając wspólnie osłabiają komórki nowotworowe. Dodatkowo powstrzymują angiogenezę – proces, poprzez który nowotwór pobudza rozrost naczyń krwionośnych zapewniających jego odżywienie, przez co uniemożliwiają jego dalszy rozrost. Jakby tego było mało sulforafan (fitoskładnik z warzyw krzyżowych) aktywuje enzymy, które chronią komórkę przed jakimkolwiek następstwami uszkodzeń DNA, które już powstały.

Dlaczego warto spożywać kaszę jaglaną?

Kasza jaglana nie zawiera fityny, dzięki temu nie zakwasza organizmu. Dodatkowo ma właściwości zasadotwórcze, co oznacza, że wspomaga trawienie i wyrównuje nadmiar kwasu. Nie zawiera glutenu. Jest wyjątkowo lekkostrawna. Dzięki sporej zawartości węglowodanów złożonych powoli uwalnia energię, czyli syci na długo. Wzmacnia układ odpornościowy i ze względu na zawartość krzemu regeneruje błony śluzowe (dzięki czemu wspomaga leczenie kataru), dobrze wpływa na stawy, wygląd włosów oraz paznokci. Krzem wspomaga przemianę materii i ułatwia odchudzanie. W kuracjach leczniczych kaszę stosuje się jako kleik w chorobach żołądka, wątroby, trzustki, śledziony i przy anemii. Kasza jaglana wzmacnia organy kobiece i poprawia funkcjonowanie żeńskich gruczołów płciowych. Znajdziesz w niej łatwo przyswajalne białkowitaminy B1, B2, B6, kwas foliowy, fosfor, potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, krzem. Przy kuracjach oczyszczających pomaga usuwać toksyny, metale ciężkie, zalegające pozostałości po lekach, w tym antybiotykach i inne złogi.

Źródła informacji

Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:


 

1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.

Streszczenie
recipe image
Nazwa przepisu
Bezglutenowy sos z brokułem
Opublikowany w
Czas przygotowania
Czas gotowania
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)