Tak, po zrobieniu mleka kokosowego z dodatkiem kaszy jaglanej i migdałów zostaje porcja resztek, których nie wyrzucamy, tylko robimy przepyszne ciasteczka.
Bohaterami tego wpisu są ciastka, ale na początek zrób mleko.
Składniki na mleko kokosowo-jaglane:
- 1,5 litra wody
- szklanka wiórków kokosowych
- 0,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- garść migdałów
- 1-2 łyżki miodu lub innego zdrowego słodzika (np. ksylitolu)
Wszystkie składniki oprócz miodu gotuj 3 minuty od zagotowania (ja migdałów nie obieram ze skórek). Po tym zmiksuj blenderem, najlepiej kielichowym. Jeśli mleko jest za gęste dla Ciebie dolej wody. Następnie dosłódź do smaku i przelej przez sitko do butelek. Resztki zostaw do ciastek. Mleko możesz przechowywać zamknięte do 4 dni.
W naszej kuchni od ponad roku intensywnie wykorzystujemy ten blender i w naszym przypadku spełnia 100% oczekiwań.
Ale możesz je również zapasteryzować.
W tym celu przecedzone mleko zagotuj, przelej do butelek lub słoików. Zakręć, postaw na nakrętce do wystygnięcia. Po tym czasie przestaw do lodówki i zużyj w ciągu kilku tygodni.
Chcąc wykorzystać resztki do zrobienia ciastek, trzeba jeszcze tylko dodać kilka magicznych składników, aby było ich zwyczajnie więcej.
Składniki na ciastka z resztek:
- resztki po zrobieniu mleka
- 2 szklanki suchych płatków owsianych (bezglutenowych)
- szklanka rodzynek
- 0,5 szklanki słonecznika
- 0,5 szklanki właśnie zrobionego mleka
- 1 łyżka miodu lub ksylitolu, jeśli potrzebujesz dosłodzić
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj ręką. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Z masy formuj małe kulki, po czym układaj je na blasze i rozpłaszczaj dłonią. Blachę wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st góra/dół i piecz 20 minut (sprawdzaj, czy się nie przypalają). Z tej porcji wychodzi około 24 ciastek.
Smacznego!Owies zawiera czynniki powstrzymujące rozwój grzybów. Usuwa podrażnienia i stany zapalne skóry, poprawiając jej ogólny wygląd i zapobiegając wiotczeniu, ogranicza wypadanie włosów, przyspiesza ich wzrost, wzmacnia paznokcie. Owies zawiera również fosfor niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i nerwów. Ponadto zawiera białko, wartościowe tłuszcze, węglowodany, a także witaminy w szczególności z grupy B oraz wapń, magnez, sód, miedź. Jest doskonały w profilaktyce infekcji. Płatki owsiane mają dużą zawartość błonnika i małą ilość kalorii. Same dobre rzeczy i dla dziecka i dorosłego:-)
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.
Czy migdały można zastąpić, niestety jestem na nie uczulona
Jak najbardziej można na przykład włoskimi.
Ciastka są ?. Mam tylko pytanie o kaloryczność. Ile ma kalorii przykładowo ciastko a najepiej ile jest kalorii w 100 g. Bo nie wszystkie są równe. Ale przepis super mleko do owsianki czy jaglanki pycha ?
Bardzo łatwo to sprawdzisz używając strony do liczenia kalorii. Jest ich kilka w necie – można wybrać, który jest najbardziej wygodny.
Witam serdecznie, ciastka wyszły mi jak na zdjęciu, smaczne i zdrowe ! Mam tylko pytanie, co można teraz zrobić z tym mlekiem które zostało i czeka w lodówce ? Dziękuję z góry za podpowiedzi.
I ja witam, mleko używamy zamiast mleka krowiego. Takie same zastosowanie.
Witam, zrobiłam mleko i ciastka są pyszne. chyba za mocno odcisnęłam, nie chciały się kleić. Dodałam banana i świetnie się uformowały. Do małej części dodałam cynamon i też smaczne, polecam w razie co dla odmiany. Pozdrawiam WS