Zbierałam się ze zrobieniem przepisu na kluski jaglane, zbierałam, ale jakoś nie mogłam się zebrać. To trzeba zapisać proporcje, bo przecież na oko, to wiesz co 😉 To trzeba zrobić zdjęcia, a potem kluski zimne jeść 😉 No nie składało się. Ale w końcu zmotywowałam się. Przy przygotowywaniu potraw na nasz kurs bezglutenowy.
Składniki na kluski jaglane bezglutenowe (około 60 sztuk):
- 1 szklanka suchej kaszy jaglanej
- 5-6 łyżek mąki gryczanej (możesz ziarna kaszy niepalonej zmielić w młynku do kawy)
- 2 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 0,5 łyżeczki zdrowej soli
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek ekstra vergine
Woda do gotowania:
- 2 litry
- 1 łyżka zdrowej soli
- 2 łyżki oliwy z oliwek ekstra vergine
Sposób przygotowania tych pysznych klusek
Kaszę dokładnie wypłucz i ugotuj w 2 szklankach wody z solą i oliwą (15 minut). Jeszcze ciepłą kaszę dokładnie zmiksuj blenderem.
W nasze kuchni od kilku lat używamy tego blendera – sprawuje się świetnie! 🙂
Poczekaj aż ostygnie w stopniu umożliwiającym zagniatanie ciasta (aby rąk nie poparzyć). Dodaj pozostałe składniki i dobrze zagnieć ciasto. Następnie ciasto podziel na 4 części i każdą z nich rozwałkuj rękoma na 4 wałki. Pokrój w zgrabne kluski
i ugotuj. Czyli: zagotuj wodę z solą i oliwą, włóż do niej wszystkie kluski i poczekaj aż woda się zagotuje. Gdy zacznie się gotować, kluski będą już na wierzchu. Delikatnie je przemieszaj, zmniejsz ogień, a po 2 minutach wyłów łyżką cedzakową i zjedz jak lubisz najbardziej.
Kasza jaglana nie zawiera fityny, dzięki temu nie zakwasza organizmu. Dodatkowo ma właściwości zasadotwórcze, co oznacza, że wspomaga trawienie i wyrównuje nadmiar kwasu. Nie zawiera glutenu. Jest wyjątkowo lekkostrawna. Dzięki sporej zawartości węglowodanów złożonych powoli uwalnia energię, czyli syci na długo. Wzmacnia układ odpornościowy i ze względu na zawartość krzemu regeneruje błony śluzowe (dzięki czemu wspomaga leczenie kataru), dobrze wpływa na stawy, wygląd włosów oraz paznokci. Krzem wspomaga przemianę materii i ułatwia odchudzanie. W kuracjach leczniczych kaszę stosuje się jako kleik w chorobach żołądka, wątroby, trzustki, śledziony i przy anemii. Kasza jaglana wzmacnia organy kobiece i poprawia funkcjonowanie żeńskich gruczołów płciowych. Znajdziesz w niej łatwo przyswajalne białko, witaminy B1, B2, B6, kwas foliowy, fosfor, potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, krzem. Przy kuracjach oczyszczających pomaga usuwać toksyny, metale ciężkie, zalegające pozostałości po lekach, w tym antybiotykach i inne złogi.
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.
Zostaw komentarz