Kolorowa sałatka z dyni na jarmużu

Zdarza mi się słyszeć pytanie: A co z tego jarmużu zrobić? Faktycznie jako warzywo nie wydaje się bardzo atrakcyjne, ponieważ jest dość twarde do pogryzienia. Ale są sposoby, aby je zmiękczyć. A jeśli doda się do niego zaproponowane przeze mnie dodatki, będzie to naprawdę smaczne i pożywne danie.

Składniki na kolorową sałatkę z dyni na jarmużu dla 2. osób:

  • 4 garście jarmużu
  • 20 dag dyni (najlepiej hokkaido lub piżmowej)
  • kilkanaście pomidorków koktajlowych
  • 1 awokado
  • garść pestek dyni lub słonecznika
  • 2 łyżki oliwy z oliwek ekstra vergine
  • 2 szczypty dobrej soli

Kolorowa sałatka z dyni na jarmużu – wykonanie.

Jarmuż zblanszuj: wrzuć na wrzątek i od razu do zimnej wody. Następnie polej odrobiną oliwy i wymieszaj. Dynię pokrój w słupki i delikatnie podsmaż na oliwie z oliwek (hokkaido nie obieraj). Awokado przekrój na pół, wyjmij pestkę, pozbądź się skóry i pokrój w paski. Pomidorki poprzekrawaj na pół. Pestki dyni lub słonecznika podpraż na suchej patelni.

Na talerzu ułóż jarmuż, dynię, pomidorki, awokado, posyp pestkami dyni lub słonecznika.

Kolorowa sałatka z dyni na jarmużu
Kolorowa sałatka z dyni na jarmużu

Kolorowa sałatka z dyni na jarmużu
Kolorowa sałatka z dyni na jarmużu

Kolorowa sałatka z dyni na jarmużu idealnie sprawdzi się w ramach Jaglanego Detoksu zalecanej przez nas dla osób, które chcą zmienić swój styl odżywiania, poczuć się lepiej i wyglądać kilka lat młodziej.

Więcej informacji o tym jak z naszym wsparciem możesz przejść swoje pierwsze jaglane oczyszczanie znajdziesz pod tym linkiem

Dlaczego warto jeść jarmuż?

Jarmuż jest doskonałym źródłem prowitaminy A. Zaś witamina A, czy karoten, czyli prowitamina A, z której organizm syntetyzuje tę witaminę, są czynnikami niezbędnymi do prawidłowego wykorzystania białka przez organizm. Jarmuż, jako zielona roślina, jest źródłem chlorofilu, który działa oczyszczająco na organizm i powstrzymuje rozprzestrzenianie się grzybów, bakterii i innych mikroorganizmów. Dodatkowo chlorofil wspomaga rozwój korzystnej flory jelitowej. Zielone warzywa, a w tym jarmuż działają korzystnie na wątrobę

Dlaczego warto jeść dynię?

Dynia jest niskokalorycznym, bogatym źródłem mikroelementów (minerały, witaminy – głównie z grupy A), przez co jest ważnym elementem zdrowego odżywiania. Zawiera między innymi beta-karoten (poprawia wzrok), odkwaszające minerały: wapń, potas, magnez. Ponadto dostarcza dużo nierozpuszczalnego błonnika, który dba o perystaltykę jelit i utrudnia przyswajanie tłuszczów z posiłków.

Dlaczego warto jeść awokado?

Przez Azteków nazwane “masłem boga” – nie przypadkowo, zawiera całe bogactwo witamin i związków mineralnych dobroczynnie działających na nasz organizm. Awokado zawiera foliany – związki mineralne przekształcane w jelitach na kwas foliowy, który wspomaga prawidłowy metabolizm i uczestniczy w wytwarzaniu krwinek czerwonych. Dodatkowo witaminę A, B kompleks, C, E, H, K, magnez, miedź, żelazo, potas, wapń i wiele innych pierwiastków śladowych. Awokado dostarcza 18 aminokwasów łącznie. Nie brakuje w nim także nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), a zwłaszcza kwasu linolowego, linolenowego i oleinowego, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Źródła informacji

UWAGA: Bezpłatny eBook!

„Jaglany Detoks

brama do

zdrowego odżywiania”

A w nim:

1. Właściwe nawyki – fundamenty zdrowia.
2. Okresowe posty – pomagają czy szkodzą?
3. Jaglany Detoks – autostrada do zdrowia.
4. 6 kluczowych zasad Jaglanego Detoksu.
5. Dlaczego Jaglany Detoks jest dla Ciebie?
6. Co mówią osoby, które przeszły detoks?

Streszczenie
recipe image
Opublikowany w