Majonez domowy bez jajek

Majonez domowy bez jajek. Ostatnio gdzieś wyczytałam, że można zrobić majonez ze słonecznika. Pomyślałam, że to niezły pomysł, taki majonez dłużej może postać w lodówce i wyjęłam słonecznik z pudełka. Stwierdziłam, że reszta składników powinna być taka sama, jak w zwykłym majonezie domowym i zabrałam się do pracy.

Bardzo mi zasmakował szczególnie do surówki z marchewki. Dałam dzieciom na spróbowanie surówkę ze zwykłym majonezem i tym ze słonecznika. Nie zauważyły różnicy. Choć, gdy smakuje się go łyżeczką, różnicę łatwo można wyczuć.

Majonez domowy bez jajek
Majonez domowy bez jajek

Składniki na majonez domowy bez jajek:

  • 150 ml słonecznika
  • 120 ml wody
  • 5 łyżek oleju lnianego zimnotłoczonego
  • pół łyżeczki gorczycy
  • 2 szczypty kozieradki
  • 2 łyżki cytryny
  • 1 łyżeczka syropu klonowego

Wszystko razem zmiksować w blenderze i gotowe 🙂

Majonez domowy bez jajek
Majonez domowy bez jajek
Majonez domowy bez jajek
Majonez domowy bez jajek

Dlaczego warto jeść słonecznik?
Ziarenka słonecznika dzięki dużej zawartości fitosteroli (roślinnych steroli) działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowe chroniąc przed chorobami serca. Fitosterole zawarte w roślinach zapobiegają również rakowi piersi, prostaty, jelita grubego.  Ponadto hamują produkcję wolnych rodników, których nadmiar przyspiesza starzenie i przyczynia się do chorób. Fitosterole poprawiają samopoczucie, dzięki czemu chronią przed depresją. Słonecznik jest bardzo dobrym źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, prowitaminy A, wapnia, witamin E, B i F, błonnika, kwasu foliowego, potasu, żelaza i cynku. Poprawia przemianę materii, a dzięki obecności cynku i witaminy B, wzmacniają również układ nerwowy.

Kwasy tłuszczowe zawarte w słoneczniku zapewniają zdrową cerę, włosy, wpływają na prawidłowe działanie gruczołu tarczycy i nadnerczy, dzięki czemu wzmacniają odporność. Wspierają zdrowie krwi, nerwów i naczyń krwionośnych. Ponadto są ważnym elementem w procesie transportu i rozkładu cholesterolu.

 

Źródła informacji

Pobierz bezpłatnego eBooka!


 

1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.

Streszczenie
recipe image
Nazwa przepisu
Majonez domowy bez jajek
Opublikowany w
Czas przygotowania
Czas gotowania
Średnia ocena
31star1star1stargraygray Based on 2 Review(s)